Witajcie!
W dzisiejszym poście kierujemy swoją uwagę na dotychczas ostatnią odsłonę adaptacji Netflixa - "The Crown". Sezon trzeci przed nami!
Jednak zanim to, to linkuję jeszcze jeden ciekawy filmik dotyczący drugiego sezonu:
ZWIASTUN:
Sezon miał swoją premierę 17 listopada 2019 roku.
Ważnym aspektem sezonu trzeciego jest zmiana aktorów grających głównych bohaterów. Już od samego początku twórcy serialu mówili o tym, że nie zamierzają charakteryzować młodych aktorów na potrzeby kolejnych sezonów serialu, a cyklicznie, co dwa sezony ich zmieniać. Oto aktorzy, którzy po zakończeniu drugiego sezonu pożegnali się z serialem:
- Claire Foy (Królowa Elżbieta II)
- Matt Smith (Książę Filip)
- Vanessa Kirby (Księżniczka Małgorzata)
- Victoria Hamilton (Elżbieta, Królowa Matka)
- Greg Wise (lord Louis Mountbatten)
- Alex Jennings (Edward VIII)
- Lia Williams (Wallis Simpson)
- Matthew Goode (Anthony Armstrong-Jones)
- Grace Gilmour, Amelia Gilmour, Lyla Barrett-Rye (mała księżniczka Anna)
- Rosalind Knight, Sophie Leigh Stone (księżna Alicja, matka księcia Filipa)
- Billy Jenkins, Julian Baring (mały książę Karol)
Na ich miejsce kolejno pojawili się:
- Olivia Colman
- Tobias Menzies
- Helena Bonham Carter
- Marion Bailey
- Charles Dance
- Derek Jacobi
- Geraldine Chaplin
- Ben Daniels
- Erin Doherty
- Jane Lapotaire
- Josh O’Connor
Ocenę czy ten zabieg reżyserów, aby zmieniać cyklicznie obsadę pozostawiam Wam i chętnie przeczytam jakieś opinie w komentarzach, oraz chętnie z Wami podyskutuję na ten temat :)
1. OLDING
Rok 1964. Wielka Brytania wita nowego premiera, Harolda Wilsona. Elżbieta usłyszała plotki, że Wilson pracuje dla KGB pod pseudonimem „Olding”. W następnym roku, podczas pogrzebu Churchilla, królowa była świadkiem, gdy Wilson rozmawiał z Rosjanami. Tymczasem w Waszyngtonie, uśpiony agent Rosjan poinformował Departament Sprawiedliwości o szpiegu KGB wewnątrz Pałacu Buckingham. Okazało się, że to nie Wilson, ale doradca artystyczny dworu, sir Anthony Blunt. Elżbieta przeprasza Wilsona. Filip konfrontuje się z Bluntem na osobności, grożąc mu konsekwencjami. Blunt w samoobronie zagroził księciu ujawnieniem jego udziału w Aferze Profumo. Ostatecznie Blunt zachowuje więc swoje stanowisko, ale zostaje usunięty w cień. Tytuł wziął się właśnie od domniemanego pseudonimu Wilsona. Już od pierwszego odcinka możemy podziwiać i sprawdzać, jak w nowej roli radzi sobie Olivia Colman, a także jak wyglądają repliki kreacji Królowej na nowej odtwórczyni jej roli.
2. MARGARETOLOGY
Rok 1965. Księżniczka Małgorzata i jej mąż, Tony wyruszyli w trasę po Stanach Zjednoczonych, a następnie mieli uczestniczyć w premierze książki Tony'ego w Nowym Jorku. Tymczasem premier Wilson przekazał królowej, że kraj potrzebuje pomocy finansowej od prezydenta Lyndona B. Johnsona Udało się zaaranżować zaproszenie Małgorzaty na prywatną kolację w Białym Domu w tej sprawie. Księżniczka oczarowała prezydenta i przekonała do pomocy w ratowaniu swojego kraju. Następnie Małgorzata zwraca się do siostry z prośbą o częstsze dzielenie się z nią obowiązkami. Tytuł to w wolnym tłumaczeniu "Małgorzatologia" lub "Sposób Małgorzaty". W tym odcinku mamy okazję w pełnej okazałości podziwiać Helenę Bonham-Carter, a przede wszystkim jej stroje nawiązujące do stylu księżniczki Małgorzaty w tym czasie.
W październiku 1966 r., po katastrofie w Aberfan, Królowa postanowiła nie składać wizyty w wiosce, pomimo próśb Wilsona. W pogrzebie zmarłych dzieci wziął za to udział książę Filip. Społeczeństwo obwiniało Krajową Radę Węgla za katastrofę, zanim przerzucono winę na rząd. Po otrzymaniu listu krytykującego Elżbietę za brak empatii, królowa skonfrontowała się z Wilsonem. Elżbieta odwiedziła później Aberfan, składając kwiaty na grobach i odwiedzając pogrążonych w żałobie członków rodzin ofiar. Jest to odcinek skłaniający się ku faktom przedstawionym w serialu. Możemy porównać zdarzenia serialu z tym co stało się realnie. Tytuł to oczywiście nazwa miasteczka grającego pierwsze skrzypce w odcinku.
W 1967 r. Wilson przekazał królowej, że księżniczka Alicja, matka Filipa, która mieszka w klasztorze w Atenach, może być zagrożona z powodu niedawnego zamachu stanu w Grecji. Pomimo sprzeciwu Filipa, Elżbieta zabiera teściową z Grecji i zapewnia pobyt w Wielkiej Brytanii. Gdy królowa i Anna opiekowały się Alicją, rodzina królewska wzięła udział w filmie dokumentalnym o sobie samych. Film został jednak skrytykowany, dlatego Filip poprosił księżniczkę Annę do udzielenia wywiadu reporterowi „The Guardian”. Na skutek choroby Anny reporter odbył rozmowę z jej babką Alicją. Wywiad okazał się sukcesem, co sprawiło, że Filip pogodził się z matką. Tytuł wziął się ze zdrobnienia jakim księżniczka Alicja miała nazywać księcia Filipa, gdy ten był jeszcze dzieckiem.
W 1968 roku Elżbieta w towarzystwie swojego przyjaciela, Porchy'ego udaje się do Francji i Ameryki, aby zmodernizować spojrzenie na konie wyścigowe. W tym czasie Wilson zdecydował się na dewaluację funta. Wilson zadzwonił do Elżbiety i doniósł jej o swoich podejrzeniach co do prawdopodobnego zamachu stanu z udziałem Louisa Mountbattena. Tytuł oznacza po angielsku "pucz", czyli wystąpienie przeciwko władzy.
Za radą Wilsona, królowa zabiera syna Karola z uniwersytetu w Cambridge. Zamiast tego wysyła go na trzy miesiące do Walii, aby studiował i uczył się języka przed inwestyturą na Księcia Walii. Tam zaprzyjaźnił się z walijskim nauczycielem, Tedi Millwardem. Podczas swojego przemówienia chciałby wygłosić swoje racje na temat sytuacji Walii, ale został skarcony przez matkę, że musi pozostać bezstronny i powinien tłumić swoje opinie. Inwestytura ma miejsce 1 lipca 1969 roku. Tytuł odcinka oznacza po walijsku "książę Walii".
7. MOONDUST
Rodzina królewska śledzi lądowanie amerykańskiej załogi Apollo 11 na Księżycu. Lipiec roku 1969. Kiedy astronauci Apollo 11 odwiedzili Pałac Buckingham, Filip zorganizował im prywatne spotkanie. Dziekan Windsoru za sprawą księcia Edynburga zmienia się. Zostaje nim Robin Woods. Otwiera on nową „akademię religijną dla osobistego i duchowego rozwoju” na terenie zamku. Filip został zaproszony do wzięcia udziału. Zaprzyjaźnia się z dziekanem i mówi mu o swojej stracie wiary. Tytuł oznacza po polsku "pył księżycowy" i nawiązuje do spotkania księcia Filipa z astronautami.
8. DANGLING MAN
Odcinek opowiada o początkach trójkąta miłosnego między księciem Karolem, Andrew Parkerem Bowles i Camillą Shand, a romansem księżniczki Anny z Andrew Parkerem Bowlesem. Dotyczy także ostatniego spotkania Elżbiety z księciem Windsoru, krótko przed jego śmiercią w 1972 r. Były król ujawnia Elżbiecie swój kontakt listowny i bliskie relacje z księciem Karolem. W 1970 Edward Heath zostaje premierem. Tytuł nawiązuje do postaci Edwarda VIII, jako kogoś kto wiecznie wisiał nad monarchią, rodziną królewską jako były król i były jej członek. "Dangling" oznacza zwisający, wiszący.
8.IMBROGLIO
W roku 1974 wybucha strajk górników. Louis Mountbatten i Elżbieta „Królowa Matka” Bowes-Lyon spiskują aby zakończyć związek księcia Karola z Camillą Shand. Książę zostaje wysłany za granicę na 8 miesięcy. W tym czasie za namową Królowej Matki, a pod nieobecność Karola odbywa się ślub Camilli z Parker-Bowlesem. Tytuł po włosku oznacza "zamieszanie".
1973 rok. Małgorzata została przedstawiona Roddy'emu Llewellyn i oboje rozpoczęli romans, podczas gdy małżeństwo Małgorzaty przechodzi kryzys. Udali się wspólnie w podróż na Karaiby, gdzie zostali razem sfotografowani, a zdjęcia przedrukowano w gazetach. Dowiedziawszy się o tym, Elżbieta wezwała ich z powrotem do Wielkiej Brytanii. Małgorzata targnęła się na swoje życie, co zbliżyło ją do Elżbiety. W 1977 r. królowa obchodzi swój srebrny jubileusz panowania, co zwieńcza cały trzeci sezon. Tytuł oznacza "pilną prośbę o pomoc od kogoś w bardzo złej sytuacji".
Ponownie pragnę się pochylić nad kostiumami w tym sezonie. Odpowiedzialna była za nie Amy Roberts. Aby bardziej Wam zobrazować te podobieństwa wyżej możecie zobaczyć zdjęcia porównujące realne wydarzenie z tym przedstawionym w serialu. Które wydarzenie uważacie za najlepiej odwzrorowane?
Na koniec zostawiam Was z kilkoma artykułami: TUTAJ, TUTAJ, a także TUTAJ (należy się zalogować, ale uwierzcie mi - warto!)
Zapraszam Was również na filmik:
Niezmiennie zapraszam Was także do zapoznania się z wirtualną wystawą w Brooklyn Museum w Nowym Jorku, która zainspirowała mnie do napisania tego postu! TUTAJ
Na ostatni post z tej serii zapraszam jutro o tej samej porze, a o 20:00 na "Sobotę z wyborem"! Wybierzecie stylizację księżnej Kate z listopada 2018 roku :)
Pozdrawiam!
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz
Zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO, publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych. Dane są przetwarzane tylko w celu publikacji komentarza.