Wszystkie klejnoty Królowej Elżbiety II wypożyczone księżnej Kate

Witajcie!

Pomysł na ten post narodził się niedawno. Myślałam jak uczcić na blogu dwie wspaniałe rocznice: 95 urodziny Królowej Elżbiety II i 10 rocznicę ślubu księżnej Catherine i księcia Williama. Elżbieta II to nie tylko głowa państwa i rodziny królewskiej, ale także właścicielka wielu posiadłości ziemskich, pałaców, oraz wielkiej kolekcji klejnotów. Jesteście ciekawi po które okazy jubilerstwa sięgnęła księżna Kate w czasie już niespełna 10 lat swojego małżeństwa? Zapraszam do postu :)

Jednocześnie zapraszam do nieaktywnej już serii o tiarach - TUTAJ. Być może dowiecie się czegoś nowego!

Pierwszy "loan" (jak nazywamy pożyczoną biżuterię przez daną członkinię rodziny królewskiej) dla (jeszcze) Catherine Middleton miał miejsce w dniu ślubu, 29 kwietnia 2011 roku. Była to tiara Cartier Halo Tiara. Jak dotąd widzieliśmy w niej księżną tylko raz, właśnie wtedy. Istnieją dwa przypuszczenia dlaczego właśnie ona zdobiła głowę przyszłej Królowej. Pierwszym z nich jest po prostu to, że jest to tiara skromna i Kate wybrała ją właśnie dlatego aby była ozdobą, ale nie odwracała uwagi od sukni. Drugą opcją (znacznie bardziej podchwyconą przez brytyjskie media) była ta o historii tiary. Studiując ją (zapraszam Was do postu TUTAJ) dowiadujemy się, że należała do królowej Matki. Wywodziła się ona z rodziny szlacheckiej Bowes-Lyon, która pochodziła ze Szkocji. Mówi się, że Catherine wygrała tę tiarę, ponieważ razem z Williamem poznali się w Szkocji - małej Ojczyźnie Królowej Matki. Założenie właśnie tej tiary miało być ukłonem w stronę historii rodziny królewskiej i szacunku do niej.



Kolejną pożyczką w kolejności chronologicznej były diamentowe kolczyki. Każdy z kolczyków ma trzy cienkie pasma okrągłych i prostokątnych diamentów, na których znajduje się duży diamentowy wisiorek w kształcie gruszki. Poniżej znajduje się diamentowy łuk. Na samym końcu możemy zobaczyć zwisające trzy diamentowe nitki. 


Pierwszy raz Kate założyła je na galę BAFTA podczas podróży do Kanady i USA w 2011 roku. Następnie mogliśmy je widzieć w czasie tych okazji (kolejno):
  • 03.12.2013
  • 20.10.2015
  • 08.12.2015
  • 15.05.2016
  • 22.06.2016
  • 17.03.2017
  • 24.11.2017
  • 08.11.2018
  • 25.02.2020
Po ślubie mieliśmy okazję zobaczyć Kate w tiarze dopiero 2 lata po ślubie! Na pierwsze z jej udziałem grudniowe przyjęcie "Annual Diplomatic Reception" Pałacu Buckingham, księżna wybrała Lotus Flower Tiara. Mogliśmy widzieć księżną w tiarze dwukrotnie. 

Pierwszy naszyjnik jaki znalazł się na szyi Catherine, a pochodzący z królewskiego skarbca to ten z kolekcji Nizam of Hyderabad. Księżna miała go na sobie dwukrotnie - w roku 2014 i 2019.


Czas na kolejne kolczyki. Osobiście jedne z moich ulubionych. Na myśli mam diamentowo-szafirowe, które należały do Królowej Matki. Catherine miała je na sobie podobnie jak naszyjnik, dwukrotnie. Pierwszy raz w roku 2015, drugi w 2019.

Myślę, że większość z Was kojarzy tę tiarę z postacią księżnej Diany. I nie jesteście w błędzie. Była ona jedną z ulubionych tiar księżnej Walii. Mowa tu o The Cambridge's Lovers Knot Tiara. Jest to najczęściej wybierana tiara również przez księżną Catherine. Chyba wszyscy wiemy dlaczego :) Oto okazje w jakich księżna była widziana w tej tiarze:

Teraz czas po raz kolejny na kolczyki. Tym razem klasyk - perły. Księżna Catherine często po nie sięga. Mogliśmy ją w nich widzieć aż 9 razy!

Czas na kolejne perły. Tym razem noszące nazwę "Bahrain Pearl Drops". Były one prezentem ślubnym od ówczesnego władcy Bahrajnu dla księżniczki Elżbiety i księcia Filipa w 1947 roku. Księżna Catherine nosiła je 6 razy. począwszy od 2016 roku.

Kolejne kolczyki założone przez Catherine, a jednocześnie pochodzące z królewskiego skarbca. Nieznane jest ich pochodzenie, ani nikt nie nadał im oficjalnej nazwy. U księżnej mogliśmy je zobaczyć kolejno:
  • 22.11.2016
  • 08.12.2016
  • 17.06.2017
  • 07.11.2017
  • 12.10.2018
  • 03.12.2019
  • 08.12.2020
Naszyjnik, który możecie zobaczyć poniżej to "Ruby and Diamond Floral Bandeau Necklace". Księżna miała go na sobie raz, podczas bankietu z okazji wizyty pary królewskiej Hiszpanii 12 lipca 2017 roku. Ten naszyjnik był jednym z prezentów ślubnych Elżbiety II od jej rodziców, króla Jerzego VI i królowej Elżbiety. Oprawiony w srebro i złoto zawiera pojedyncze rubiny między diamentowymi kwiatami.


"The Four Row Japanese Pearl Choker" to kolejny z naszyjników. Księżna Catherine miała go na sobie dwukrotnie - 20 listopada 2017 roku, kiedy miało miejsce przyjęcie z okazji 70. rocznicy ślubu Królowej Elżbiety II i księcia Filipa na Zamku Windsor, oraz 17 kwietnia bieżącego roku, na pogrzebie księcia Edynburga. Naszyjnik składa się z czterech rzędów pereł z centralnym zapięciem w kształcie rombu o zakrzywionym kształcie, z każdej strony zawierającej trzy rzędy diamentów, które na górze i na dole łączą się z markizami.

Poniżej możecie zobaczyć jeden z "Diamond Collets". Jest to podstawowa kolekcja królewska, czyli prosty naszyjnik z diamentów w okrągłym kształcie. Królowa pożyczyła jeden z nich księżnej Cambridge na przyjęcie dyplomatyczne w grudniu 2017 roku.


Ostatni naszyjnik, w którym widzieliśmy księżną pochodzi z kolekcji "Queen Alexandra's Wedding Parure". Jest on pamiątką ślubną, a jednocześnie prezentem od przyszłego króla Edwarda VII dla jego narzeczonej, księżniczki Aleksandry z Danii. Pochodzi z 1863 roku. Zawiera 8 pereł otoczonych diamentami, z których każda połączona jest festonami z diamentów, oraz trzy odpinane zawieszki z diamentami i perłami. Księżna Cambridge miała go na sobie raz, 23 października 2018 roku podczas bankietu z okazji wizyty pary królewskiej Holandii w Wielkiej Brytanii.


Te kolczyki i pierścionek pochodzą z kolekcji "The Diamond Chandelier Drop Demi-Parure". Zestaw  ​​jest wykonany z diamentów w wielu skomplikowanych wisiorkach, z których każdy zakończony jest kroplą diamentu w kształcie gruszki. Jego pochodzenie nie zostało oficjalnie potwierdzone, ale z pewnością wygląda jak prezent od jednego z władców Bliskiego Wschodu, a królowa nosiła go podczas wizyty państwowej króla Arabii Saudyjskiej Fahd w 1987 roku. Księżna Cambridge miała je na sobie na Annual Diplomatic Reception w 2019 roku.

Przechodzimy do broszek. Pierwsza chronologicznie jaka została wypożyczona księżnej Cambridge to "Maple Leaf Brooch". Widzieliśmy ją na księżnej Cambridge podczas obu jej Royal Tour (w 2011 i 2016 roku) po Kanadzie.

Następna to "New Zealand Fern". Jest ona prezentem dla Królowej od kobiet z Auckland z 1953 roku. Wykonana z platyny, wysadzana bagietką i brylantami, została zaprezentowana w Boże Narodzenie 1953 roku. Od tamtej pory jest noszony na wyjścia związane z Wielką Brytanią.

Ostatnią z broszek jest "The Pearl and Diamond Leaf Brooch". Broszka składa się z pereł i diamentów, z trzema dużymi perłami w środku diamentowego kształtu liścia. Pochodzenie broszki jest do tej pory nieznane. Księżna miała ją na sobie dwukrotnie:

Przechodzimy do bransoletek. Pierwszą na jakiej się skupimy jest "The Diamond Quatrefoil Bracelet". Szeroka bransoletka diamentowa zawiera wiele diamentowych motywów czterolistnych, czteropłatkowy wzór popularny w architekturze, sztuce, heraldyce i nie tylko. Każdy kontur czterolistny jest wypełniony pięcioma pojedynczymi diamentami. Księżna Catherine nosiła ją tylko raz - 7 listopada 2017 roku na gali Anna Freud Centre.


Poniższa bransoletka była przez księżną Kate noszona trzykrotnie. 20 października i 8 grudnia 2015 roku, oraz rok później, 8 grudnia 2016 roku. Jest ona prezentem ślubnym od księcia Filipa dla małżonki, ówczesnej księżniczki Elżbiety. Jest to szeroka bransoleta ze schodkowymi motywami geometrycznymi skupionymi wokół trzech największych diamentów.

I ostatnią z trzech bransolet jest "Queen Mary’s Diamond Bar Choker Bracelet". Teoretycznie służyła ona jako naszyjnik, ale po śmierci Królowej Marii, Królowa Matka zaczęła jej używać jako bransoletkę i tak już zostało. Księżna Cambridge miała ją na sobie czterokrotnie: 20 października i 8 grudnia 2015, 22 czerwca 2016 i 17 marca 2017 roku.


W ciągu ostatnich niespełna 10 lat księżna Cambridge dała nam okazję zobaczyć się w różnych rodzajach królewskiej biżuterii. Który wybór najbardziej przypadł Wam do gustu?

Zapraszam jutro na ślubny post specjalny! Do napisania :)

6 komentarzy :

  1. Super artykuł! Właśnie brakowało mi takiego zwięzłego, treściwego podsumowania biżuterii pożyczonej Kate. :)

    - co do tiary ślubnej Kate, to pamiętam dyskusje, że tiary albo miało nie być albo miała być bardzo skromna. Kate była pierwszą prawdziwą dziewczyną z ludu, która poślubia dziedzica tronu, więc już sam ślub był przełomem. Na większe typowo królewskie tiary czy ordery Kate musiała dopiero zasłużyć (fakt, że kolejna tiara pojawiła się dopiero 2 lata później, by to potwierdzał).

    - ogromna różnica między zdjęciami z 2014 i 2019 pokazującymi Kate w naszyjniku Nizam of Hyderabad - po lewej ekhem..., a po prawej prawdziwie królewski szyk :D

    - muszę się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że Lover's Knot była "jedną z ulubionych tiar księżnej Walii". To niestety nieprawda. 1) Diana w ogóle nie przepadała za tiarami, ponieważ powodowały u niej ból głowy. 2) Diana w całym życiu publicznie nosiła tylko dwie tiary: tę i rodową Spencerów, więc trudno mówić o "jednych z kilku ulubionych". 3) Z tych dwóch tiar i tak wolała rodową, którą założyła i na ślub (mimo że miała już wtedy do dyspozycji bardziej reprezentacyjną Lover's Knot jako prezent od królowej) i wielokrotnie później, ponieważ była lżejsza.

    - Natomiast do Kate tiara pasuje. W końcu kto lepiej założy tiarę z "Cambridge" w nazwie niż księżna Cambridge ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za tak obszerny komentarz i wszystkie cenne uwagi! Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  2. Ile szczegółów! Musiałaś się bardzo napracować nad tym postem - i jest świetny! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Podobno ta bransoletka Diamond Quatrefoil została przez królową Elżbietę II odziedziczona po królowej matce.Jej "przeszłość" nie jest dobrze znana, ale spekuluje się,że jest ona częścią tzw "spadku Greville", który królowa matka objęła po swej bogatej przyjaciółce.Z tego skarbczyka pochodzą bardzo cenne okazy biżuterii królewskiej np. słynna tiara szmaragdowa, a przede wszystkim tiara "plastry miodu" i wiele, wiele innych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, prawdopodobnie taka jest jej historia. bardzo jestem ciekawa , czy królowa Kamila zechce szerzej otworzyć kuferek Margaret Greville.Tiara "Plaster miodu" jest jedną z najpiękniejszych tiar...A "pięcionitkowy" naszyjnik z okazałych diamentów, który taj wspaniale się prezentuje na Królowej Kamilii? A tiara bandeau z szmaragdami, po raz pierwszy widziana publicznie na ślubie wnuczki królowej Elżbiety II?"Mówi się",że spadek Greville obejmuje co najmniej 60 sztuk wspaniałej biżuterii.Królowa Kamila ma okazję pokazać ten "skarbczyk" bez narażania się na opinię,że " wchodzi w buty" Elżbiety II,

      Usuń

Zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO, publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych. Dane są przetwarzane tylko w celu publikacji komentarza.

Catherine and Meghan © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka