Bożonarodzeniowe przesłanie Królowej Elżbiety II

 Witajcie!

Nowy Rok zdecydowałam się rozpocząć skłaniając się ku postaci, która z pewnością swoim spokojem i stałością wspomogła w ubiegłym roku zapewne wszystkich Brytyjczyków. Nazywam ją postacią, bo jest to już ikona - szczególnie po takim roku jak ten, który minął. Zapraszam Was, abyśmy wspólnie pochylili się nad jej ostatnim bożonarodzeniowym przemówieniem, w którym Królowa Elżbieta II niezmiennie nawołuje swoich rodaków, aby nie tracili wiary.

Poniżej wideo z przemówieniem:


Nagranie rozpoczyna się tradycyjnym elementem - zagraniem fragmentu brytyjskiego hymnu "God Save the Queen". W tym roku został on odegrany na terenie Zamku Windsor, gdzie Królowa nagrała swoje słowa.


Przemówienie Królowa zaczęła podkreśleniem, że dla każdego z nas te święta są inne niż dotychczas. Mówi o tym, że wszyscy te święta spędzamy w jakiejś rozłące. Jednak ważny jest symbol światła, będący symbolem nadziei dla chrześcijan. Dla wyznawców innych wiar również. Królowa wspomina także o święcie Diwali odbywającym się także w Windsorze. To hinduistyczne święto światła pomimo wszechobecnego dystansu społecznego dało właśnie nadzieję i radość dla wszystkich związanych z hinduizmem i nie tylko.


Ważnym i niesamowicie inspirującym zdaniem w całym przemówieniu było proste zdanie, o którym moim zdaniem warto wspomnieć. Brzmi ono:

"But we need life to go on"

Elżbieta II zwraca jednak uwagę na ciężki do ukrycia plus mijającego roku - social distancing spowodował, że ludzie zbliżyli się do siebie, a różne społeczności były zmuszone, aby zacząć współpracować w imię wspólnego dobra.


Członkowie rodziny królewskiej również zostali zmuszeni do zmiany swoich przyzwyczajeń i odbywania wyjść jedynie on-line. W tym roku miało więc miejsce pierwsze spotkanie Królowej Elżbiety II za pomocą wideo i komunikatorów głosowych.


Królowa wyraziła również swoje zadowolenie i uznanie dla państw Commonwealthu, które przyczyniły się, aby rok dla wielu państw Wspólnoty Narodów nie był aż tak złym, oraz skierowała swoje słowa do młodych ludzi, aby również dać im do zrozumienia, że wie jak wielką pracę wykonują i jak bardzo ją docenia.


12 maja rodzina królewska zebrała się online, aby wspólnie uczcić International Nurses Day. O tym też Królowa wspomina w swoim przemówieniu. Dzień ten wybrany został, ponieważ była to 200. rocznica urodzin Florence Nightingale, brytyjskiej pielęgniarki, która przyczyniła się do tego jak obecnie wygląda praca pielęgniarek, a także założyła pierwszą szkołę pielęgniarstwa w Londynie. Przy okazji w wideo został załączony klip z wizyty Kate i Williama w Queen Elizabeth Hospital w King's Lynn z 5 lipca. Jako, że zostali oni pod koniec 2020 roku patronami NHS Charities Together załączono fragment wideo ze spotkania książęcej pary z pogotowiem ratunkowym w Edynburgu.


Obowiązkowym podziękowaniem Królowej było nawiązanie do tzw. front-line workers - wszystkich tych, którzy przez czas pandemii są najbardziej narażeni na styczność z wirusem.


Elżbieta w związku z ich pracą nawiązała do przypowieści o dobrym samarytaninie, pomimo różnic kulturowych i religijnych pomógł potrzebującemu. Te czasy zmusiły wszystkich do pomagania sobie nawzajem bez żadnych granic tak jak zrobił to samarytanin w biblijnej historii.


Ważnym aspektem 2020 roku w Wielkiej Brytanii była historia związana z Tomem Moorem. Z okazji swoich setnych urodzin przypadających na 30 kwietnia zorganizował akcję charytatywną, w której zdecydował się przejść 100 okrążeń wokół swojego domu, a pieniądze zebrane z tego celu zostaną przekazane na brytyjską służbę zdrowia, która walczy z Covidem. Tom zebrał ponad 30 milionów funtów za co został odznaczony przez Królową tytułem szlacheckim, a premier, Boris Johnson mianował go honorowym obywatelem Londynu i swojego rodzinnego miasta Keighley.


Elżbieta II zwróciła uwagę, że biblijni dobrzy samarytanie są wśród zwykłych obywateli bez względu na rasę, czy pochodzenie, oraz że wszyscy ludzie są tacy sami w oczach Boga. Królowa przyznała, że nauka Chrystusa pomogła jej w obecnym czasie. Wiara sprawia także, że ludzie zbliżają się do siebie.


Królowa wspomniała również o swojej wizycie w Westminster Abbey w listopadzie. Odwiedziła wtedy grób nieznanego żołnierza. Bohatera, symbol bezinteresownego obowiązku i ostatecznego poświęcenia, który oddał swoje życie za życie innych, jednocześnie stawiając ich życie ponad swoim. Było to nawiązanie do tego, że właśnie tak obecnie działają front-line workers i za co trzeba być im wdzięcznym.


Królowa podsumowuje:
Wszyscy odczuwają obecnie jakąś stratę, jedni przez rozłąkę z bliskimi, podczas gdy potrzebują uścisku dłoni lub przytulenia, a inni z powodu śmierci kogoś bliskiego. 
Zapewnia jednak, że nie są w tym sami, a także prosi, aby pamiętać, że o nich wszystkich myśli i się za nich modli.

Pierwsza gwiazda to światło, które przyniosło jasność i nadzieję i tak należy spędzić i odbierać Boże Narodzenie. Jako czas nadziei na lepsze jutro i jasnej, klarownej przyszłości. 
Właśnie tak Królowa życzyła, aby spędzić Boże Narodzenie.


Na koniec The Lewisham and Greenwich NHS Choir śpiewa "Joy to the World". Podczas śpiewu możemy zobaczyć niektóre "highlights" z minionego 2020 roku, takie jak pasowanie Toma Rooke'a, obchody International Nurses Day, pierwsze rozmowy wideo Królowej, wizyta Kate i Williama w South Wales we wrześniu, oraz spotkanie niektórych członków rodziny królewskiej z Królową ostatni raz w 2020 roku w Windsorze, 8 grudnia. Na samym końcu możemy zobaczyć także niektóre zdjęcia z wystawy "Hold Still", w którą była zaangażowana księżna Kate.

Co myślicie o tegorocznym przemówieniu Królowej Elżbiety II?
Do napisania!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO, publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych. Dane są przetwarzane tylko w celu publikacji komentarza.

Catherine and Meghan © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka