#45 Czwartek z propozycją - Historia tytułu księcia i księżnej Walii

Witajcie !


Tym postem odpowiadam na pytanie Weroniki, dlaczego po koronacji Karola, Kate i William zostaną księciem i księżną Walii. Mam nadzieję, że post wam się spodoba i rozwieje wszelkie wasze wątpliwości - serdecznie zapraszam :)

Książę Karol jest 21 właścicielem tytułu księcia Walii. Skąd wziął się ten tytuł i dlaczego nadaje się go następcom tronu ? Ten zwyczaj zapoczątkował już w XIV wieku król Edward I, nadając ten tytuł swojemu synowi, Edwardowi II jako następcy tronu. Nie są znane dokładne powody dlaczego król wybrał akurat ten tytuł. Od tego czasu, niespełna każdy następca tronu Wielkiej Brytanii nosił tytuł księcia lub księżnej Walii.
Kolejno : Edward II, Edward IV, Richard, Henryk V, Edward V, Edward VI, Artur, Henryk VIII, Henryk IX, Karol I, Karol II, Jakub III, Jerzy II, Fryderyk I, Jerzy III, Jerzy IV, Albert Edward VII, Jerzy V, Edward VIII i obecny książę Karol, przyszły król Karol III. 
Małżonki wszystkich książąt Walii, otrzymywały tytuł księżnych Walii. Ostatnią była księżna Diana.
Tekst od Niki : "W 1282 roku w trakcie kolejnego, skierowanego również przeciwko Normanom powstania, zginął ostatni władca niepodległej Walii, Llewelyn Ostatni, w związku z czym Walia w bardzo szybkim tempie została zdobyta przez angielskiego króla Edwarda I. [...] W kwietniu 1284 roku, za murami twierdzy w Caernarfon, w Walii przyszedł na świat pierwszy syn, Edwarda I, przyszły król Edward II, który niebawem otrzymał tytuł księcia Walii – w ten oto sposób zapoczątkowano wielowiekową tradycję kultywowaną do dnia dzisiejszego."
Tytuł księcia Walii przyznaje się najstarszemu synowi panującej pary królewskiej, a tytuł księżnej Walii jedynie żonie następcy tronu.

Znalezione obrazy dla zapytania prince charles coronation as prince of wales

Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru ! :)

6 komentarzy :

  1. Po Jerzym V był Edward VIII, nie VII. Edward VII był ojcem Jerzego V. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za uważne czytanie :) Szczerze mówiąc trochę gubię się w tylu władcach ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. W 1282 roku w trakcie kolejnego, skierowanego również przeciwko Normanom powstania, zginął ostatni władca niepodległej Walii Llewelyn Ostatni, w związku z czym Walia w bardzo szybkim tempie została zdobyta przez angielskiego króla Edwarda I. Od tego właśnie momentu odliczana jest historia obecnego Zamku w Caernarfon, który wraz z szeregiem innych warowni powstał na rozkaz Edwarda I w celu umocnienia angielskich wpływów w Walii.Budowa nowego zamku rozpoczęła się latem 1283 roku i posuwała się w dość zadowalającym tempie, o czym świadczy fakt, iż już wiosną 1284 roku do zamku tego przybył z wizytą sam Edward I wraz z małżonką Eleonorą Kastylijską. W kwietniu tegoż roku za murami twierdzy w Caernarfon przyszedł na świat ich pierwszy syn, przyszły król Edward II, który niebawem otrzymał tytuł księcia Walii – w ten oto sposób zapoczątkowano wielowiekową tradycję kultywowaną do dnia dzisiejszego.
    Polecam cykl "Tajemnice brytyjskich zamków" i już wiemy czemu król wybrał ten tytuł

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oo dziękuję bardzo za ten wyczerpujący komentarz! Pozwolisz że użyję jego fragmentu w poście ? :)

      Usuń
  4. Odpowiedzi
    1. Ponadto bym dodała, że ten tytuł przyznawany jest najstarszemu żyjącemu synowi władcy a tytuł księżnej wali jedynie żonie następcy. Dlatego też Elżbieta pomimo protestów walijczykow została po koronacji ojca tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżniczki Elżbiety a nie księżnej Walii.

      Usuń

Zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO, publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych. Dane są przetwarzane tylko w celu publikacji komentarza.

Catherine and Meghan © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka