#2 Czwartek z propozycją - Powitania według królewskiego protokołu

Witajcie !


Na życzenie kolejnego anonimowego czytelnika dziś trochę o protokole - zapraszam :)

Rodzajów powitań jest cała masa - od podania ręki, skinienia głową, po całowanie w policzek i uściski. Podstawową rzeczą jest pamiętanie o "swoim miejscu w szeregu". Gdy witamy się ze swoim przełożonym to my jako pierwsi mówimy "dzień dobry", ale gdy pragniemy sobie nawzajem podać rękę trzeba poczekać na ten gest ze strony przełożonego, czyli z hierarchii "wyższej". Podobnie jest z wiekiem. To młodszy kłania się starszemu, za to osoba starsza pierwsza podaje rękę. Jednakże podanie ręki przez osobę młodszą nie jest niedopuszczalne, ale dla znawców zasad savoir vivre'u może być to co najmniej nie taktowne.

Z racji tego, że znajdujemy się na blogu poświęconemu osobie z rodziny królewskiej nawiążmy do tego. Przykładowo, gdy Kate chce przywitać się z królową pierwsza mówi "dzień dobry" i się kłania, ale na podanie ręki ze strony Królowej musi poczekać.

Często zdarza się, że podczas Garden Party mężczyźni mają na głowie cylindry. Przykładowo, gdy książe William wita się z Królową, a ma na głowie to oto nakrycie głowy musi je niezwłocznie zdjąć lub lekko je unieść. Gdyby William tego nie zrobił, Królowa mogłaby to odebrać jako zlekceważenie jej wysokiej pozycji społecznej. Tym samym gdy wchodzi się do pomieszczenia zamkniętego trzeba cylinder zdjąć i trzymać go przy sobie na wysokości klatki piersiowej.

Jeżeli chodzi o całowanie w policzek w wielu kulturach jest to wręcz niedopuszczalne, za to w innych tylko nie taktowne. Szybki całus w policzek mogą oddać sobie tylko osoby blisko ze sobą związane lub znające się bardzo dobrze. Częstszym widokiem jest zobaczenie dwóch całujących się kobiet niż mężczyzn. 

Uściski również należą do czynności wykonywanych przez bliskie sobie osoby. Wpadka, którą media żyły bardzo długo było uściśnięcie Królowej Elżbiety II przez pierwszą damę Stanów Zjednoczonych, Michelle Obamę. Co prawda, to monarchini pierwsza objęła prezydentową, ale był to zapewne lekki uścisk z jej strony.


Poruszę też inny rodzaj powitania, a mianowicie całowanie w rękę. Dla wielu mężczyzn "starej daty" jest to przywitanie bardzo eleganckie, ale w obecnych czasach wyszło to z mody. Zdarza się również tak, że kobieta za wysoko podniesie rękę do przywitania i mężczyzna odbierze to jako chęć kobiety do pocałowania ręki. Bywa też, że to mężczyzna liczy na pocałowanie ręki bez odwzajemnienia kobiety. Gdy tak się zdarza, przywitanie powinno ograniczyć się tylko do podania ręki.

W rodzinie królewskiej powitanie powinno być też połączone z ukłonem w stronę króla lub królowej.

Kończąc, powitania już na samym początku mogą nas doprowadzić do niechcianej wpadki.

-------------------------------------------------------------Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru :)

Ps. Są wśród nas fani piłki nożnej ? Pamiętacie o dzisiejszym meczu Polska - Niemcy ?
Jaki wynik obstawiacie ? ;) Piszcie w komentarzach !

2 komentarze :

  1. Małe przejęzyczenie żona prezydenta to prezydentowa zaś prezydentówną jest córka

    OdpowiedzUsuń

Zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO, publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych. Dane są przetwarzane tylko w celu publikacji komentarza.

Catherine and Meghan © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka